Reklamı Kapat X

Sağlıklı Yağlar Hangileridir?

 

Sağlıklı Yağlar Hangileridir;

Sağlıklı bir beslenme içerisinde çeşitli yağlar bulunmalıdır. Sindirim ve bağışıklık sisteminin sağlıklı olması için vücudun belirli yağlara ihtiyacı vardır. Yemek ve yağlarda kullanılan yağ oranı, besinlerin doğal yağları, ihtiyacımız olan değerleri karşılamaktadır. Peki bu yağlar hangileridir ve gün içerisinde ne kadar tüketmek gerekir?

Zeytinyağı,

Sindirim sisteminin düzenli biçimde çalışması ve kötü bakterilerden uzak kalması için sürekli olarak çalışması gerekmektedir. Sindirim sisteminin sağlıklı olması, beslenme düzeni ve alınan besin değerleri ile doğru orantılıdır. Günlük olarak alınan sağlıklı yağlar, hızlı ve düzenli sindirim sistemini oluşturmaktadır. Zeytinyağ, içerisinde bulunan vitamin ve besin değerleri ile vücudun ihtiyaç duyduğu bir yağ çeşididir. Her gün mutlaka zeytinyağ içeren yemek ve salatalar tüketilmelidir.

Sağlıklı Yağlar Hangileridir?

Tatlısıyla tuzlusu ile soframız

 

Omega-3 Yağları,

Çoklu doymamış yağ asitleri içerisinde yer alan omega-3 yağları vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi için gerekli olan asitleri sağlamaktadır. Omeg-3 yağları vücudumuzda birden fazla işlemde kullanılarak öncelikli olarak kalp ve damar sağlığının korunması, beyin hücrelerinin korunması ve kanın pıhtılaşması için büyük öneme sahiptir. Ayrıca yüksek tansiyon ve kötü kolesterole karşı etkilidir. Sağlıklı kilo verme dönemi için de gerekli olan omega-3 yağları doğal olarak balık, ceviz ve keten tohumunda bulunmaktadır. Bu besinler tüketilerek ihtiyaç duyulan yağlar alınabilir veya takviye olarak alınabilir.

 

 


Etiketler: , , , , , , ,

Sağlıklı Yağlar Hangileridir?